Deprecated: تابع wc_get_log_file_path از نگارش 8.6.0 که جایگزینی برای آن در دسترس نیست منسوخ شده است. in /home/faracal1/domains/iranprodoc.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
نحوه تجزیه و تحلیل داده های کیفی با MAXQDA: - ایران پروداک | ایران پروداک
سایت در حال بارگذاری است ...
09158238830 iranprodoc@gmail.com تایم کاری : شنبه تا پنجشنبه تهران ، میدان هروی

نحوه تجزیه و تحلیل داده های کیفی با MAXQDA:

نحوه تجزیه و تحلیل داده های کیفی با MAXQDA:

نحوه تجزیه و تحلیل داده های کیفی و انجام تحقیقات کیفی با پشتیبانی نرم افزار را در این راهنمای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها با MAXQDA بیاموزید.

شیوه تجزیه و تحلیل داده های کیفی چیست؟

روش‌های جمع‌آوری داده‌های کمی یا کیفی: روشی که انتخاب می‌کنید – یا اینکه از ترکیبی از هر دو استفاده می‌کنید – به ماهیت سؤال تحقیق و اهداف تحلیلی پروژه شما بستگی دارد.

این روش ها در منابع داده ای که از آنها استفاده می کنند، نحوه جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و نحوه تفسیر نتایج تجزیه و تحلیل متفاوت است.
به طور کلی، روش های تحقیق کیفی برای جمع آوری اطلاعات از منابع داده های غیر عددی (در مقابل اعداد، یعنی مجموعه داده های قابل سنجش) استفاده می شود.

نمونه‌های رایج داده‌های کیفی عبارتند از متن مصاحبه، متون (مانند کتاب یا مقاله)، یادداشت‌های میدانی، تصاویر، ویدئو، و داده‌های آنلاین، مانند توییت‌ها یا بحث‌های انجمن.
البته امکان انجام تجزیه و تحلیل داده‌های ترکیبی نیز وجود دارد که در آن داده‌های کیفی با روش‌های کمی تکمیل می‌شوند (مثلاً با افزودن اطلاعات از یک پرسشنامه اضافی) یا در آن داده‌های کمی با روش‌های کیفی تکمیل می‌شوند.

انتخاب کار با داده های کیفی به ویژه زمانی مناسب است که اطلاعات کمی در مورد یک موضوع خاص وجود داشته باشد.
در اینجا، روش‌های کیفی، مانند مشاهدات و مصاحبه‌های شرکت‌کننده، می‌توانند برای کشف عوامل اصلی مؤثر بر این‌که چرا چیزهای خاصی در محیط‌های اجتماعی یا طبیعی هستند، استفاده شود.
داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد این عوامل می‌تواند برای تولید فرضیه‌ها مورد استفاده قرار گیرد، که سپس می‌توان با استفاده از نمونه‌های بزرگتر و روش‌های تحلیل کمی بیشتر بررسی کرد.

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تجزیه و تحلیل داده های کیفی (QDA)، به ترتیب، یک روش غیر عددی برای تجزیه و تحلیل این داده ها است. روش‌های QDA در بسیاری از زمینه‌های دانشگاهی مانند جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم سیاسی، پزشکی و علوم تربیتی و از جمله برای انجام تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
روش‌های QDA نیز در زمینه‌های کمتر آکادمیک، مانند مدیریت کسب‌وکار و تحقیقات بازار، با استفاده از داده‌های کیفی جمع‌آوری‌شده از انواع روش‌های میدانی استفاده می‌شوند.
با این حال، هدف اصلی تجزیه و تحلیل داده های کیفی همیشه به دست آوردن نوعی توضیح، درک یا تفسیر پدیده های اجتماعی است.
QDA بر تجربیات، نظرات، رفتارها و زمینه های اجتماعی شرکت کنندگان در تحقیق تاکید دارد. به طور خلاصه، QDA برای پاسخ دادن به سؤالات مربوط به «چگونه» و «چرا» یک موقعیت، به جای «چقدر/چند» استفاده می‌شود.
QDA را می توان با استفاده از طیف گسترده ای از روش ها، چارچوب های نظری و تحلیل های مفهومی انجام داد. برخی از رویکردهای رایج عبارتند از: تحلیل محتوای کیفی، نظریه زمینه ای و تحلیل گفتمان.
انتخاب روش تجزیه و تحلیل شما به سؤال(های) تحقیق شما، اهداف (یافتن الگوها یا مقایسه گروه ها)، نوع داده هایی که استفاده می کنید (مانند مصاحبه ها یا توییت ها)، نحوه جمع آوری داده های شما (ساختار یافته در مقابل مصاحبه های بدون ساختار، به عنوان مثال)، و چه نوع سیستم طبقه بندی (که به عنوان یک سیستم کدگذاری نیز نامیده می شود) باید ایجاد کنید (یعنی رویکردهای قیاسی در مقابل استقرایی).
اگر مطمئن نیستید که از کدام روش استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم که با تجزیه و تحلیل متون، تصاویر یا ویدیوهای خود با اختصاص دسته‌های گسترده به آنها بر اساس محتوا یا زمینه‌شان شروع کنید – برای مثال، دسته‌های «کار» و «تفریح» می‌توانند برای مصاحبه در مورد زندگی روزمره یک فرد استفاده شود.
سپس می‌توانید زیرمجموعه‌هایی را برای بخش‌هایی از داده‌های خود ایجاد کنید که دارای ویژگی‌های مشترک هستند. سپس این دسته‌ها و زیرمجموعه‌ها به «کدهای» شما تبدیل می‌شوند – کدهایی که می‌توانید به بخش‌های بیشتری در سراسر داده‌های خود اختصاص دهید که دارای ویژگی‌های مربوطه هستند .
و این کدها می‌توانند برای شناسایی الگوها، مضامین یا روابط در داده‌های شما استفاده شوند. اکثر محققان مجموعه داده های خود را چندین بار (به نام “دور”) کدگذاری می کنند تا سیستم کد خود را اصلاح کنند، بنابراین اگر چند بار تلاش کردید ناامید نشوید! سپس می توانید داده های اختصاص داده شده به کدها را در رابطه با سؤالات و فرضیه های تحقیق خود بررسی کنید .
استفاده از نرم افزار برای تجزیه و تحلیل داده های کیفی
امروزه، محققان به طور فزاینده ای از بسته های تحلیل داده های کیفی به کمک کامپیوتر (CAQDAS) برای کمک به آنها استفاده می کنند. نرم افزار تجزیه و تحلیل داده های کیفی می تواند بسیار مفید باشد زیرا در زمان شما صرفه جویی می کند (مخصوصاً با مجموعه داده های بزرگ)
اما همچنین می تواند به شما کمک کند تا بینش عمیق تری در مورد داده های خود بدست آورید که در غیر این صورت ممکن است از دست داده باشید. هدف نرم افزار QDA نه تنها حمایت از محقق، بلکه توانمندسازی آنها در طول سفر تحقیق و تحلیل آنهاست.

نرم افزار QDA سازماندهی، مدیریت و بازیابی آسان داده ها را تسهیل می کند. برای مرتب کردن شواهد تحقیقاتی خود به فایل های فیزیکی برای مدارک یا کاغذ و… و نوار نیازی ندارید. شما می توانید تمام بخش هایی را که به یک کد خاص (یا چندین کد به طور همزمان) اختصاص داده اید، با کلیک ماوس بازیابی کنید.
و تصحیح اشتباهات نیز آسانتر است! اگر می‌خواهید نام یکی از کدهایتان را تغییر دهید، نرم‌افزار همه بخش‌های کدگذاری‌شده مربوطه را به‌طور خودکار تغییر نام می‌دهد.
MAXQDA با جستجوی خودکار و ابزارهای کدنویسی ارائه می شود، به طوری که فرآیند کدگذاری اولیه را می توان در کوتاه ترین زمان تکمیل کرد و زمان بیشتری برای تمرکز بر تجزیه و تحلیل خود در اختیار شما قرار می دهد.

سازماندهی داده های تحقیقات کیفی با MAXQDA

سازماندهی مطالب شما بدون استفاده از نرم افزار می تواند بسیار پیچیده شود، به خصوص اگر با حجم زیادی از داده کار می کنید. شما به چندین کپی از اسناد خود نیاز دارید تا آنها را در پوشه های “موضوعی” مختلف ذخیره کنید، رونوشت ها یا سایر اسناد متنی ممکن است به اشتباه برچسب گذاری شوند.
کدگذاری یک بخش متنی با چندین کد می تواند منجر به سردرگمی شود، یادداشت های شخصی شما ممکن است گم شوند، و تصحیح اشتباهات می تواند بسیار سخت و زمان بر باشد.
پس از شروع موفقیت آمیز جمع آوری داده های خود، سازماندهی تمام یادداشت های میدانی، فایل های صوتی، رونوشت ها، ادبیات و غیره، گام بعدی است. به سادگی تمام فایل های خود را به MAXQDA وارد کنید.

صرف نظر از اینکه سند Word، PDF، جدول اکسل یا عکس باشد، MAXQDA به شما امکان می دهد همه چیز را سریع و آسان آپلود کنید. به سادگی فایل های خود را در “سیستم اسناد” MAXQDA بکشید و رها کنید، جایی که می توانید داده های خود را در گروه ها و مجموعه ها سازماندهی کنید.

سازماندهی مطالب خود با MAXQDA آسان است. شما می توانید مطالب خود را به گروه ها مرتب کنید، متغیرهایی (مانند مکان یا سن شرکت کننده) را تعریف کنید که سپس می توانند در ارتباط با متن واقعی تجزیه و تحلیل شوند، نقل قول های مربوطه را به یکدیگر پیوند دهید، کدهای مختلف را به اطلاعات مهم در داده ها اختصاص دهید.
و اینها را در یک سیستم سلسله مراتبی از کدها و زیرکدها مرتب کنید. ایده‌ها، افکار و تئوری‌های خود را بدون خطر از دست دادن ردیابی آنها در یادداشت‌ها ذخیره کنید

و البته می‌توانید هر زمان که بخواهید نام این گروه‌ها، کدها و یادداشت‌ها را به راحتی تغییر یا اصلاح کنید.
تجزیه و تحلیل سریع و شهودی داده ها با MAXQDA
MAXQDA برای به حداقل رساندن زمان لازم برای آشنایی با برنامه طراحی شده است تا بتوانید بلافاصله تجزیه و تحلیل داده های خود را شروع کنید.

MAXQDA از شما در هر مرحله از پروژه تحقیقاتی شما پشتیبانی می کند – از جمع آوری داده ها در میدان تا انتشار یافته های شما.
اگر مصاحبه‌ها یا بحث‌های گروه متمرکز انجام داده‌اید که به صورت صوتی ضبط شده یا ضبط شده است، گام بعدی این است که این موارد ضبط شده را رونویسی کنید.

می‌توانید از حالت رونویسی MAXQDA برای سرعت بخشیدن و ساده‌سازی این فرآیند استفاده کنید( البته برای زبان انگلیسی)
همچنین می‌توانید از MAXQDA به‌عنوان ابزاری برای چندین نوع رویکرد تحلیل استفاده کنید: از جمله نظریه پایه، از طریق ابزار کدگذاری in-vivo MAXQDA و توابع یادداشت، یا تجزیه و تحلیل محتوای کیفی، با استفاده از ابزار بازنویسی برای طبقه‌بندی‌های استقرایی.
اگر می‌خواهید داده‌های خود را تجسم کنید، MAXQDA طیف گسترده‌ای از ابزارهای بصری را ارائه می‌دهد که هم قدرتمند هستند و هم استفاده آسان.

شما می توانید تجسم های خیره کننده ای ایجاد کنید تا به شما کمک کند به داده های خود از دیدگاه های کاملاً جدید نگاه کنید و نظریه های خود را آزمایش کنید. شما می‌توانید نمودارها و نقشه‌های مفاهیم تعاملی ایجاد کنید

که تنها با یک کلیک برای پرش به بخش‌های داده مربوطه نیاز است – برای مقایسه و تطبیق محتویات مختلف، اصلاح طرح کدگذاری و کشف الگوها در داده‌های خود.

این تجسم ها و همچنین سایر عناصر پروژه شما، از جمله اسناد، نتایج جستجو، حتی کل پروژه را می توان برای بسیاری از برنامه ها مانند Word، Excel و PowerPoint صادر کرد تا بتوانید آنها را در گزارش نهایی خود قرار دهید یا انتشار.
علاوه بر این، MAXQDA همچنین توابع تجزیه و تحلیل ترکیبی پیشرفته را ارائه می دهد. اینها به شما امکان می دهد روش ها یا داده های کمی را در تجزیه و تحلیل خود ادغام کنید، نتایج تجزیه و تحلیل های کیفی خود را کمی کنید، فراوانی های آماری را محاسبه کنید، یا گروه ها را بر اساس یافته های کمی و کیفی مقایسه کنید.

تجزیه و تحلیل محتوا گروهی از روش های تحقیقی است که برای کشف اهداف، پیام ها و تأثیرات محتوای ارتباطی استفاده می شود. با تجزیه و تحلیل متون، محققان می توانند در مورد افراد یا گروه هایی که پیام ها را تولید و دریافت کرده اند، نتیجه گیری کنند.

محققان از تحلیل محتوا برای تعیین کمیت وقوع کلمات، عبارات، موضوعات، مفاهیم و غیره استفاده می کنند. محققان دیگر از تحلیل محتوا برای تحلیل معنا و رابطه بین کلمات و مفاهیم و استنتاج کیفی استفاده می کنند.

مهم نیست که کدام روش تحلیل محتوا را انتخاب می کنید – با MAXQDA برای همه چیز آماده شده اید. MAXQDA راه حل نرم افزاری حرفه ای شما با ابزارهای پیشرفته برای شما و تیم شما است.

نحوه انجام تجزیه و تحلیل محتوا با MAXQDA

با MAXQDA انجام تجزیه و تحلیل محتوا آسان است زیرا می توانید به راحتی داده های نوشتاری، شفاهی و بصری را در طیف گسترده ای از انواع داده وارد کنید.

علاوه بر این، شما محدود به یک روش تجزیه و تحلیل محتوای خاصی نیستید، زیرا MAXQDA طیف گسترده ای از ابزارها را ارائه می دهد که با آن می توانید تجزیه و تحلیل محتوای کیفی و کمی را تکمیل کنید. اما چیزهای بیشتری وجود دارد –

به عنوان یک نرم افزار تجزیه و تحلیل محتوای همه کاره MAXQDA از شما با چندین ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی و همچنین ابزارهایی برای ارائه نتایج و آرشیو داده های شما پشتیبانی می کند.
مرحله اول: تحلیل محتوای خود را برنامه ریزی کنید
قبل از شروع به تجزیه و تحلیل داده های خود در MAXQDA، باید تجزیه و تحلیل خود را به دقت برنامه ریزی کنید. این به شما کمک می کند تا در راس امور بمانید.

به دقت در مورد هدف تجزیه و تحلیل محتوای خود و سؤالاتی که می خواهید به آنها پاسخ دهید فکر کنید. در مرحله بعد، خود را در مورد روش های تحلیل محتوا آگاه کنید و برای یک روش تصمیم بگیرید که مبنای استراتژی تحلیل شما باشد.
در مرحله بعد باید مطالبی را که می خواهید تجزیه و تحلیل کنید، بر اساس سوال تحقیق خود انتخاب کنید.

از جمله، باید تصمیم بگیرید که کدام رسانه (شکل ارتباطی) و ژانر (دسته یا نوع متن) را می خواهید تحلیل کنید. همچنین توصیه می‌شود برخی معیارهای گنجاندن را برای تحلیل متمرکزتر تعریف کنید، مانند دوره زمانی، کشور و غیره.

مرحله دوم: یک طرح کدنویسی ایجاد کنید
در اکثر پروژه‌های تحقیقاتی تحلیل محتوا، محققان مطالب خود را کدگذاری می‌کنند، به این معنی که دسته‌ها را در بخش‌های متن اعمال می‌کنند. برای کدنویسی مطالب خود به صورت متمرکز، باید یک طرح یا چارچوب کدنویسی ایجاد کنید.

به عنوان مثال، منطقی است که در مورد سطحی تصمیم بگیرید که می خواهید مطالب خود را در آن تجزیه و تحلیل کنید (برای مثال شمارش تعداد کلمات یا عبارات خاص، ویژگی های افراد ذکر شده در متن).

سپس مجموعه ای از دسته بندی ها را ایجاد کنید که برای سؤال تحقیق شما جالب هستند. در MAXQDA این کار را می توان به راحتی با ایجاد کدهای جدید در سیستم کد خود انجام داد. می توانید سیستم کد خود را به صورت سلسله مراتبی سازماندهی کنید، کدهای جدید را تنها با یک کلیک اضافه کنید و کدها را از طریق کشیدن و رها کردن ادغام کنید.

به خصوص زمانی که در یک تیم کار می کنید، منطقی است که مجموعه ای از قوانین کدگذاری را ایجاد کنید که تعیین می کند چه زمانی از یک کد استفاده شود (نه). این تضمین می کند که همه متون به طور مداوم کدگذاری شده اند. یادداشت‌های کد MAXQDA مکان مناسبی برای ذخیره قوانین کدنویسی و نمونه‌های کدنویسی هستند.
مرحله سوم: مطالب خود را بر اساس آن کدنویسی کنید
کدگذاری داده های کیفی در قلب بسیاری از رویکردهای تحلیل داده های کیفی از جمله تحلیل محتوا قرار دارد. با MAXQDA به عنوان نرم افزار تجزیه و تحلیل محتوای یکپارچه شما، امکانات متعددی برای کدگذاری داده های خود دارید. علاوه بر این، “کدهای کلاسیک” که قبلاً توضیح داده شده است، MAXQDA برجسته کننده ها و شکلک ها را ارائه می دهد.

برجسته‌کننده‌ها می‌توانند به‌خصوص زمانی مفید باشند که در مورد نحوه کدنویسی یک بخش متن خاص مطمئن نیستید – در مرحله بعد می‌توانید متن‌های برجسته شده را مجدداً مشاهده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید از قدرت AI Assist برای ایجاد پیشنهادهایی استفاده کنید که کدهای فرعی را می‌توان به آن‌ها تقسیم کرد.

با Creative Coding و ابزار Smart Coding می توانید به راحتی سیستم کد خود را اصلاح کنید. ابزار جستجوی متن و کد خودکار MAXQDA بسیار مناسب است، زیرا به فرد اجازه می دهد تا حجم زیادی از متن را بدون خواندن یا کدنویسی ابتدا کاوش کند. به طور خودکار کلمات کلیدی یا فرهنگ لغت کلمات کلیدی، مانند مفاهیم مهم را جستجو کنید و به طور خودکار آنها را تنها با چند کلیک کدنویسی کنید.
MAXMaps – روابط را تجسم کنید
MAXMaps ابزار ما برای ایجاد نقشه های مفهومی خیره کننده برای پشتیبانی از تحلیل محتوای شما کاملاً مناسب است. با MAXMaps می توانید، برای مثال، فرآیند تحلیلی خود را تجسم و ارائه کنید. یا از MAXMaps برای ایجاد مدل هایی استفاده کنید که ارتباط بین دسته ها و زیرمجموعه ها را تجسم می کند.

MAXMaps برای حمایت از شما، الگوهای مدل خودکاری را ارائه می دهد که با آن می توانید به سرعت نقشه های مفهومی را تنها با چند کلیک ایجاد کنید.

البته، می‌توانید یادداشت‌ها، بخش‌های متنی، فرکانس‌های کد و موارد دیگر را به نقشه خود اضافه کنید. اما این همه چیز نیست – همه عناصر به صورت تعاملی به مبدا خود مرتبط هستند – تنها با یک کلیک MAXQDA به عنصر کلیک شده می پرد. یا از این ابزار آزادانه استفاده کنید، مانند یک بسته نرم افزاری نقشه برداری ذهن واقعی.

MAXMaps برای حمایت از شما، الگوهای مدل خودکاری را ارائه می دهد که با آن می توانید به سرعت نقشه های مفهومی را تنها با چند کلیک ایجاد کنید. البته، می‌توانید یادداشت‌ها، بخش‌های متنی، فرکانس‌های کد و موارد دیگر را به نقشه خود اضافه کنید.

اما این همه چیز نیست – همه عناصر به صورت تعاملی به مبدا خود مرتبط هستند – تنها با یک کلیک MAXQDA به عنصر کلیک شده می پرد. یا از این ابزار آزادانه استفاده کنید، مانند یک بسته نرم افزاری نقشه برداری ذهن واقعی.
خلاصه و جداول نمای کلی: نگاهی به تصویر بزرگتر
در مرحله تحلیل بعدی، محققان داده‌های کدگذاری شده را با خلاصه کردن آن‌ها بر روی ابعاد کدها، اسناد و بخش‌های کدگذاری شده جمع‌آوری می‌کنند.

MAXQDA می تواند این مرحله را با جداول خلاصه و نمای کلی که به ویژه برای جمع آوری و سازماندهی نتایج شما مفید هستند، تسهیل کند. باز هم، AI Assist می تواند از شما با ویژگی های متعددی پشتیبانی کند تا به طور خودکار عناصر پروژه تحقیقاتی شما خلاصه شود.

با گریدهای خلاصه و جداول خلاصه ما، می توانید خلاصه های فشرده شده ای از منابع ایجاد کنید که می توانند به طور موثر مقایسه و نمایش داده شوند، و تنها با یک کلیک می توانید به راحتی جدول های نمای کلی و خلاصه خود را صادر کنید و آنها را در گزارش نهایی خود ادغام کنید.

تجزیه و تحلیل موضوعی با MAXQDA:

تجزیه و تحلیل داده های کیفی مثل   فرا ترکیب ممکن است در نگاه اول برای محققان تازه کار بسیار ترسناک به نظر برسد. دفترچه ای پر از یادداشت های میدانی، ساعت ها مکالمه با افراد مختلف و صدها تصویر یا سند.

این یک رویکرد سیستماتیک برای شناسایی، سازماندهی، و ارائه بینش به الگوهای معانی، به عبارت دیگر، مضامین در میان داده های کیفی است (براون و کلارک، 2012).

از طریق مراحل تجزیه و تحلیل موضوعی و نحوه استفاده از MAXQDA برای آن راهنمایی می کنم.
• مرحله 1 تجزیه و تحلیل: با داده ها آشنا شوید
• مرحله دوم   : کدهای اولیه را تولید کنید
• مرحله سوم  : جستجوی مضامین
• مرحله 4  : مضامین احتمالی را مرور کنید
• تجزیه و تحلیل   مرحله 5: موضوعات را تعریف و نامگذاری کنید
• تجزیه و تحلیل موضوعی  مرحله 6: گزارش را تهیه کنید

 

 

دکتر شعبان زاده

66 مطلب منتشر شده

با اشتیاق در دنیای آمار قدم نهادم؛ داده های چیزهای زیادی به ما می گویند به زعم من آمار و پژوهش همواره پلی برای عبور از دره های ناشناخته و در هر تحقیق گامی موثر در حل مساِل پیچیده است.

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

محصولات پرفروش

%38
تخفیف

نمونه کارسنجی شرکت دارو سازی و زمان سنجی

قیمت اصلی 80,000 تومان بود.قیمت فعلی 50,000 تومان است.
12
%17
تخفیف

آوای سازمانی ،سکوت سازمانی، رفتار آوا ، ابعاد آوا مزایای آوا

قیمت اصلی 60,000 تومان بود.قیمت فعلی 50,000 تومان است.
11
%12
تخفیف

مبانی نظری بالندگی سازمانی

قیمت اصلی 45,000 تومان بود.قیمت فعلی 40,000 تومان است.
9

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/faracal1/domains/iranprodoc.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/faracal1/domains/iranprodoc.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420